sobota, 3 maja 2014

Energetyczny PITS 2014


Turniej szachowy w Wapnie ma już swoją tradycję i każda nowa edycja przynosi nowe motywy, nowe pomysły. W tym roku Szkoła w Wapnie wzięła udział w konkursie organizowanym przez firmę ENEA - „W kontakcie z energią”. Konkurs jeszcze nie został rozstrzygnięty ale szanse na zwycięstwo są bardzo duże. Jednak przy okazji został nawiązany kontakt i ENEA ufundowała specjalne nagrody: tablet dla najlepszego juniora oraz nawigację dla najlepszego seniora. Ponadto kilkadziesiąt płyt CD i DVD.
Jak zwykle był darmowy bufet z: kanapkami, ciastem, ciepłymi napojami i pepsi. Jak zwykle były okolicznościowe długopisy. Tym razem do Wapna przybyło 90 a jak się okazało po pierwszej rundzie 88 szachistek i szachistów. Przyjechali szachiści z: Poznania, Bydgoszczy, Konina, Gniezna, Nakła, Wągrowca, Rogoźna, Żnina, Gostynina, Świecia, Chojnic, Kostrzyna, Gołańczy, Rgielska, Lechlinka, Przeźmierowa, Damasławka i oczywiście Wapna. Na otwarciu turnieju byli: Wójt Wapna - Andrzej Bąk i Przewodniczący Rady Gminy - Radosław Kubisz. 

W tym roku nastąpiła wielka rewolucja w systemie punktacji. Punktacja podobna do piłkarskiej, czyli za zwycięstwo 3 pkt. za remis 1 pkt. i za porażkę 0. Wielu zawodników było zaskoczonych (prawdopodobnie był to pierwszy turniej w powiecie wągrowieckim z tym systemem punktacji) ale większość przyjęła tę nowinkę z dużym entuzjazmem. Ten system maksymalnie  mobilizuje zawodników do walki a nie do kombinowania. Po wieloletniej dominacji zawodników z woj. wielkopolskiego nastąpił przełom i zwyciężył zawodnik z woj. kujawsko-pomorskiego.

 1. m. FM Łukasz Licznerski  (Bydgoszcz) 25 pkt. [puchar+dyplom+500 zł]
 2. m. IM Marcin Sieciechowicz (ASSZ Miedź Legnica / Poznań) 23 pkt. [dyplom+300 zł]
 3. m. k+ Karol Jaroch (Bydgoszcz) 21 pkt [dyplom+200zł]


___
(IM - mistrz międzynarodowy; FM - mistrz federacji; k - kandydat na mistrza; + norma na wyższy tytuł)
W tym roku nikomu nie udało się osiągnąć 100% wyniku, zatem nie było premii. Wśród kobiet wyniki były następujące:

 1. m. WFM Małgorzata Bednarska-Bzdęga (YMCA-Warszawa/Poznań) 18 pkt.
 2. m. II+ Zuzanna Borkowska (Bydgoszcz) 13 pkt.
 3. m. III Weronika Sydow (Skoki/Lechlinek) 13 pkt.


Klasyfikacja juniorów:

 1. m. II+ Jacek Miętkiewicz (Gniezno) 16 pkt. [nagroda ENEI - tablet]
 2. m. II Kukorowski Jan (Gniezno) 16 pkt.
 3. m. II Antoni Kamiński (Gniezno) 16 pkt.


Klasyfikacja zawodników z Wapna:

 1. m. Adrian Urban 10 pkt.
 2. m. Kamil Łochowicz 9 pkt.
 3. m. Oskar Sikorski 9 pkt.


Najstarszym zawodnikiem był: Bogdan Dahlke z Rogoźna (83l), najmłodszym: Wiktor Wiśniewski z Nakła (7l). Tak samo było przed rokiem.
Nagrodę dla najlepszego seniora (65+) - nawigację od firmy ENEA, zdobył Ryszard Szynwelski z Bydgoszczy. Nagrodę od GoldChess w wysokości 160 zł dla zawodnika, który zajmie 16. miejsce otrzymał Przemysław Sydow z Lechlinka (Plezuro Skoki)
W rozdaniu nagród pomagał Starosta Wągrowiecki - Michał Piechocki, który wręczył zwycięzcom dodatkowo specjalne pamiątkowe albumy (oprócz pucharów).
Drobnych nagród, typu: pendrivy, kalkulatory, sprzęt oświetleniowy, sprzęt sportowy, płyt CD i DVD starczyło dla wszystkich. 
Jak zwykle w obsłudze turnieju pomagały wolontariuszki SKW, nieocenioną pomocą wykazał się tradycyjnie Pan Maciej Ryska. Jednak trzeba jeszcze raz wspomnieć o sponsorach imprezy:
 ----
SERDECZNIE JESZCZE RAZ DZIĘKUJEMY!
Nad całością czuwał, piszący te słowa - Jacek Haja
Przypominam, że 16 PITS ma swoją, specjalną piosenkę :) wkrótce będzie można obejrzeć teledysk szachowy. :) (kilka wpisów niżej wersja "robocza")

Tu fotki Pana Macieja Ryski :) https://drive.google.com/folderview?id=0B9Xl3pBfowFXNTZUbmxScV9kT3c&usp=sharing&tid=0B9Xl3pBfowFXMGlnQWF4aVJUNkU
Tu fotki praktykantów :) https://drive.google.com/folderview?id=0B42Y5zVxQ6dRVzE3VjlPZjVVcjQ&usp=sharing
Tu fotki na Instagramie  http://instagram.com/jacekh2
Tu fotki Pana Krzysztofa Szeląga http://www.lkschrobry.gniezno.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=981&Itemid=2
________________________________________
WYNIKI szczegółowe na CA
________________________________________
PITS był dzisiaj drugim co wielkości turniejem szachowym w Polsce. Katowice miały tylko jednego zawodnika więcej na swoim turnieju! Na turniejach zarejestrowanych na CA zagrało w Polsce razem około 700 szachistów!
Kościan http://www.chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_2556/ 31+10=41 (Jacek Tomczak 2)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz