piątek, 16 maja 2014

Relacje prasowe

2/3 ostatniej strony w "Tygodniku Nowym", w 10 dni po turnieju - też nas cieszy. Zwłaszcza, że udało się "przemycić" trochę informacji o sponsorach :)

wtorek, 6 maja 2014

Piękna partia PITS

Firma Goldchess już drugi raz zasiliła fundusz nagród PITS. Na naszym turnieju staramy się wprowadzać różne innowacje, zarówno organizacyjne (punktacja) jak i technologiczne (transmisje itp.). Prawdopodobnie w 2015 r. firma Goldchess ufunduje nagrodę za najpiękniejszą partię. Już w tym roku pomysł został ogłoszony i już znalazła się pierwsza kandydatka do nagrody. W szóstej rundzie k+ Kamil Plichta pokonał IM Krzysztofa Chojnackiego, był tak tym wzruszony (pięknem swojej partii), że w luźnej rozmowie powiedział, iż ta partia znaczy dla niego więcej niż dowolna nagroda w turnieju. Na prośbę Goldchess pan Kamil odtworzył przebieg tej partii i plik z zapisem tej partii jest dostępny na stronach Goldchess. Poniżej końcowa pozycja oraz zdjęcie zapisu.
Poniżej zdjęcie przedstawiające opisywaną partię. Głównego bohatera - Kamila Plichty, niestety niewiele widać (biała bluza w paski), ponieważ zasłania go na pierwszym planie IM Marcin Sieciechowicz (dwie normy arcymistrzowskie). Pierwszy od prawej - zwycięzca XVI PITS - FM Łukasz Licznerski, drugi od prawej ubiegłoroczny zwycięzca i współtwórca "najpiękniejszej" partii IM Krzysztof Chojnacki.
Zdjęcie wykonane przez Krzysztofa Szeląga, dostępne na stronach LKS Chrobry Gniezno.


Kolejne relacje

Już w poniedziałek pojawiła się obszerna relacja na wągrowieckim portalu WRC .
We wtorek rano pojawiła się relacja Jarosława Wiśniewskiego na stronach Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego.

We wtorek wieczorem - relacja na stronach LKS Chrobry Gniezno, tam również znakomite zdjęcia Krzysztofa Szeląga .

poniedziałek, 5 maja 2014

Pierwsza relacja :)

Trochę w niezręcznej sytuacji jestem :) ... ale takie czasy nastały, że ... trzeba się chwalić :)
Jarosław Wiśniewski (NOK Nakło) już na turnieju zapowiadał, że napisze relację z PITS i słowa dotrzymał. Nie spodziewałem się, że to będzie aż taki artykuł. Wysłał swój tekst w kilka miejsc ... ale pozwolił wykorzystywać :)
____________________________________
Relacja z XVI PITS Wapno – 03.05.2014r.

Turnieje szachowe, na których mam przyjemność bywać lub też nie, przyrównać mogę wizyt rodzinnych. Mianowicie są takie, które omija się szerokim łukiem, takie, na których wypada być, jak też i takie, których nie można się doczekać. XVI Powiatowy Indywidualny Turniej Szachowy w Wapnie należy właśnie do tych ostatnich, bo to właśnie tam, jak niemal nigdzie indziej czuję się jak na rodzinnej wizycie. Dodam, że pochodzę z dość licznej rodziny, a tak się również składa, że do Wapna przyjeżdża coraz to więcej entuzjastów szachownicy.
W rolę „dobrego wujka” wciela się już od 16 lat Jacek Haja, ogromny szachowy entuzjasta, instruktor i animator szachowy w Wapnie i okolicach, sędzia, a przede wszystkim bardzo dobry organizator. Dodam, że Jacek należy do ludzi bardzo otwartych, życzliwych, posiadających bardzo dobry kontakt z szachistami w różnym wieku, nikomu nie wysłał maila o treści „weryfikacja negatywna” (chociaż ma zapewne kilku kandydatów do tej „czarnej polewki”) no i co również ważne i nieprzecenione – potrafi pozyskiwać życzliwość sponsorów. Turniej w Wapnie, oprócz wspaniałej atmosfery, charakteryzuje się dbałością o stronę sportową zmagań, stronę finansową, jak też o podniebienia zawodników, których zawsze gości się po staropolsku licznymi kanapkami, ciastem, słodkościami oraz napojami.
Na 16 turniej z cyklu PITS Wapno przybyło 90 szachistów w wieku od 7 do 83 lat, którzy odwdzięczyli się Jackowi stworzeniem rodzinnej i mało spotykanej atmosfery. W poczet listy uczestników zmagań wpisano kilku mistrzów międzynarodowych, mistrzów FIDE, mistrzów, krajowych, kandydatów na mistrzów oraz innych mniej lub bardziej zarażonych wiedzą i doświadczeniem szachowym zawodników. Nie było może tym razem arcymistrza (chociaż Marcin Sieciechowicz z ASSZ Miedź Legnica posiada już 2 normy na arcymistrza) ale poziom zmagań był bardzo zacięty i wyrównany. Wśród potencjalnych faworytów zawodów można było upatrywać właśnie wspomnianego powyżej IM Marcina Sieciechowicza, jak też IM Krzysztofa Chojnackiego z Chrobrego Gniezno, IM Andrzeja Maciejewskiego z NOK Nakło (pomimo dłuższego rozbratu z szachami w wydaniu turniejowym) czy FM Łukasza Licznerskiego z Chemika Bydgoszcz. Doskonałych szachistów było zresztą więcej (Borgula, Jaroch, Bednarska-Bzdęga, Sobczak, Olszewski, Plichta i inni), jednak na potrzeby rozmiarów tekstu ich nie wymienię. Wspomnę jednak, że pomimo organizacji zawodów na Pałukach, delegacja szachistów z województwa kujawsko-pomorskiego była znaczna i mogła nawet zamknąć się w 40 % uczestników. Cóż, oferta bydgoskich renomowanych klubów szachowych w tym samym czasie, widać nie każdemu przypadła do gustu.
Przebieg zawodów pokazał, że pewniaków do zwycięstwa jest tak w zasadzie dwóch tj. FM Łukasz Licznerski oraz IM Maricn Sieciechowicz. Istotnie zawodnicy ci radzili sobie z kolejnymi rywalami bez większych problemów, a ich wzajemny pojedynek zakończył się remisem (Jacek Haja mógł odetchnąć, bo udało mu się zaoszczędzić dodatkową premię za wygranie zawodów z kompletem zwycięstw). Sieciechowicz zanotował jednak jeden remis więcej, spadł na drugie miejsce, a to pozwoliło cieszyć się z triumfu w zawodach Licznerskiemu. Promując ambitną grę na „wygraną”, a nie na „przyjacielskie remisy” organizator wprowadził formułę 3 punktów za wygraną, 1 za remis i oczywiście 0 za porażkę, co sprawiło, że rywalizacja o pozostałe miejsca w turnieju przypominała akcję filmu „Gra o tron”. Podobnie jak w kultowym już serialu HBO, tak i w Wapnie dochodziło do zaskakujących zwrotów akcji, niespodzianek, ostrych batalii na szachowym polu walki. Straty z danej partii można było sobie powetować w innej z 9-ciu łącznie rozgrywanych rund z tempem 15 minut dla zawodnika.
Autorem jednej z nich jest piszący te słowa, któremu w doborowej stawce udało się zająć wysokie 4 miejsce, za wygranie siedmiu partii. W pokonanym polu Jarosława Wiśniewskiego znaleźli się m.in. IM Krzysztof Żołnierowicz, WFM Małgorzata Bednarska-Bzdęga czy kilku innych zawodników z I kategorią szachową. Niestety porażka z kandydatem Karolem Jarochem z SSZ Pocztowca Bydgoszcz (zdobywca 3 miejsca) czy wcześniejsza z Mateuszem Budnikiem z MKS EMDEK Bydgoszcz zepchnęła Wiśniewskiego z podium. Dobry turniej rozgrywała najlepsza wśród kobiet WFM Małgorzata Bednarska-Bzdęga z YMCA Warszawa, która w klasyfikacji końcowej zajęła wysokie 10 miejsce. Fajnie też grał 12-sto letni zawodnik Chrobrego Gniezno – Jacek Miętkiewicz, który wygrał 5 partii i jedną zremisował. Nieco słabiej niż zwykle wypadł etatowy medalista zmagań na Pałukach - Marek Olszewski z Chemika Bydgoszcz (chociaż i tak zajął 9 miejsce). W kategorii mega niespodzianek można wpisać dalekie miejsca mistrzów międzynarodowych Andrzeja Maciejewskiego (36 miejsce) czy Krzysztofa Żołnierowicza (38), jednak nie od dzisiaj wiadomo, że dyspozycja dnia ma również znaczenie.
Dla osób lubiących statystyki mogę podać, że w pierwszej dwudziestce zawodów tylko 2 zawodników posiadało drugą kategorię szachową. Pozostali zawodnicy z miejsc 1-20 to gracze z jedynką lub wyżej (2 IM, 1 FM, 1 WFM, 1 M, 4 k, 9 I). Dwunastu z nich to zawodnicy KPZSzach.
Najmłodszym uczestnikiem turnieju był podobnie jak w ostatnich dwóch turniejach Wiktor Wisniewski z NOK Nakło, a najstarszym uczestnikiem (również wzorem lat ubiegłych) Bogdan Dahlke z Rogoźna Wlkp. Okolicznościową nagrodę finansową za zajęcie 16 miejsca w XVI PITS Wapno otrzymał Przemysław Sydow z Lechlinka.

 Organizację, przebieg i wyniki XVI Powiatowego Indywidualnego Turnieju Szachowego oceniam bardzo wysoko i pragnę pogratulować Jackowi Haja tytanicznej pracy jaką zapewne włożył w tę imprezę. Duże brawa należą się licznym wolontariuszkom i wolontariuszom, (mojemu Wiktorowi przypadły do gustu szczególnie dziewczyny z działu „catering”), którzy stanowili zespół niezwykle energicznych, sympatycznych i pogodnych młodych ludzi. Jeżeli moją relację czytać będą wychowawcy szkolni tej młodzieży, to rekomenduję podwyższenie im ocen z zachowania lub innych przedmiotów. Jestem przekonany, że mój pogląd podzielą pozostali uczestnicy tych zawodów. Nie wiem jak oni, ale ja za rok do Wapna ponownie zawitam.
Jarosław Wiśniewski
__________________________________  
Poniżej były jeszcze linki do tabeli wyników i galerii zdjęć ale są one już podane w poniższych wpisach.

sobota, 3 maja 2014

Energetyczny PITS 2014


Turniej szachowy w Wapnie ma już swoją tradycję i każda nowa edycja przynosi nowe motywy, nowe pomysły. W tym roku Szkoła w Wapnie wzięła udział w konkursie organizowanym przez firmę ENEA - „W kontakcie z energią”. Konkurs jeszcze nie został rozstrzygnięty ale szanse na zwycięstwo są bardzo duże. Jednak przy okazji został nawiązany kontakt i ENEA ufundowała specjalne nagrody: tablet dla najlepszego juniora oraz nawigację dla najlepszego seniora. Ponadto kilkadziesiąt płyt CD i DVD.
Jak zwykle był darmowy bufet z: kanapkami, ciastem, ciepłymi napojami i pepsi. Jak zwykle były okolicznościowe długopisy. Tym razem do Wapna przybyło 90 a jak się okazało po pierwszej rundzie 88 szachistek i szachistów. Przyjechali szachiści z: Poznania, Bydgoszczy, Konina, Gniezna, Nakła, Wągrowca, Rogoźna, Żnina, Gostynina, Świecia, Chojnic, Kostrzyna, Gołańczy, Rgielska, Lechlinka, Przeźmierowa, Damasławka i oczywiście Wapna. Na otwarciu turnieju byli: Wójt Wapna - Andrzej Bąk i Przewodniczący Rady Gminy - Radosław Kubisz. 

W tym roku nastąpiła wielka rewolucja w systemie punktacji. Punktacja podobna do piłkarskiej, czyli za zwycięstwo 3 pkt. za remis 1 pkt. i za porażkę 0. Wielu zawodników było zaskoczonych (prawdopodobnie był to pierwszy turniej w powiecie wągrowieckim z tym systemem punktacji) ale większość przyjęła tę nowinkę z dużym entuzjazmem. Ten system maksymalnie  mobilizuje zawodników do walki a nie do kombinowania. Po wieloletniej dominacji zawodników z woj. wielkopolskiego nastąpił przełom i zwyciężył zawodnik z woj. kujawsko-pomorskiego.

  1. m. FM Łukasz Licznerski  (Bydgoszcz) 25 pkt. [puchar+dyplom+500 zł]
  2. m. IM Marcin Sieciechowicz (ASSZ Miedź Legnica / Poznań) 23 pkt. [dyplom+300 zł]
  3. m. k+ Karol Jaroch (Bydgoszcz) 21 pkt [dyplom+200zł]


___
(IM - mistrz międzynarodowy; FM - mistrz federacji; k - kandydat na mistrza; + norma na wyższy tytuł)
W tym roku nikomu nie udało się osiągnąć 100% wyniku, zatem nie było premii. Wśród kobiet wyniki były następujące:

  1. m. WFM Małgorzata Bednarska-Bzdęga (YMCA-Warszawa/Poznań) 18 pkt.
  2. m. II+ Zuzanna Borkowska (Bydgoszcz) 13 pkt.
  3. m. III Weronika Sydow (Skoki/Lechlinek) 13 pkt.


Klasyfikacja juniorów:

  1. m. II+ Jacek Miętkiewicz (Gniezno) 16 pkt. [nagroda ENEI - tablet]
  2. m. II Kukorowski Jan (Gniezno) 16 pkt.
  3. m. II Antoni Kamiński (Gniezno) 16 pkt.


Klasyfikacja zawodników z Wapna:

  1. m. Adrian Urban 10 pkt.
  2. m. Kamil Łochowicz 9 pkt.
  3. m. Oskar Sikorski 9 pkt.


Najstarszym zawodnikiem był: Bogdan Dahlke z Rogoźna (83l), najmłodszym: Wiktor Wiśniewski z Nakła (7l). Tak samo było przed rokiem.
Nagrodę dla najlepszego seniora (65+) - nawigację od firmy ENEA, zdobył Ryszard Szynwelski z Bydgoszczy. Nagrodę od GoldChess w wysokości 160 zł dla zawodnika, który zajmie 16. miejsce otrzymał Przemysław Sydow z Lechlinka (Plezuro Skoki)
W rozdaniu nagród pomagał Starosta Wągrowiecki - Michał Piechocki, który wręczył zwycięzcom dodatkowo specjalne pamiątkowe albumy (oprócz pucharów).
Drobnych nagród, typu: pendrivy, kalkulatory, sprzęt oświetleniowy, sprzęt sportowy, płyt CD i DVD starczyło dla wszystkich. 
Jak zwykle w obsłudze turnieju pomagały wolontariuszki SKW, nieocenioną pomocą wykazał się tradycyjnie Pan Maciej Ryska. Jednak trzeba jeszcze raz wspomnieć o sponsorach imprezy:
 ----
SERDECZNIE JESZCZE RAZ DZIĘKUJEMY!
Nad całością czuwał, piszący te słowa - Jacek Haja
Przypominam, że 16 PITS ma swoją, specjalną piosenkę :) wkrótce będzie można obejrzeć teledysk szachowy. :) (kilka wpisów niżej wersja "robocza")

Tu fotki Pana Macieja Ryski :) https://drive.google.com/folderview?id=0B9Xl3pBfowFXNTZUbmxScV9kT3c&usp=sharing&tid=0B9Xl3pBfowFXMGlnQWF4aVJUNkU
Tu fotki praktykantów :) https://drive.google.com/folderview?id=0B42Y5zVxQ6dRVzE3VjlPZjVVcjQ&usp=sharing
Tu fotki na Instagramie  http://instagram.com/jacekh2
Tu fotki Pana Krzysztofa Szeląga http://www.lkschrobry.gniezno.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=981&Itemid=2
________________________________________
WYNIKI szczegółowe na CA
________________________________________
PITS był dzisiaj drugim co wielkości turniejem szachowym w Polsce. Katowice miały tylko jednego zawodnika więcej na swoim turnieju! Na turniejach zarejestrowanych na CA zagrało w Polsce razem około 700 szachistów!
Kościan http://www.chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_2556/ 31+10=41 (Jacek Tomczak 2)

piątek, 2 maja 2014

SPONSORZY

Przez jakiś czas niedostępny będzie serwer wapno.edu.pl, na którym są zestawienia sponsorów poszczególnych edycji. W tym roku turniej wspomogli:
 ----
SERDECZNIE JESZCZE RAZ DZIĘKUJEMY!

Informacje sędziowskie - sprawy regulaminowe

Zakładamy, że w turnieju wystartują zawodnicy mający doświadczenia sportowe, dlatego na początku turnieju nie będzie już informacji typu:
  • zegar przełączamy tą samą ręką, którą przestawialiśmy figurę;
  • nie uderzamy w zegar (przełączanie palcem jest szybsze, uderzanie w zegar może zostać ukarane przez sędziego);
  • figura dotknięta powinna wykonać posunięcie (o ile to możliwe);
  • figura postawiona zostaje na polu (o ile to możliwe);
  • chcąc poprawić ustawienie figury powinniśmy poinformować przeciwnika komunikatem "poprawiam";
  • dorabiając kolejnego hetmana powinniśmy się postarać o figurę z innej szachownicy lub poprosić sędziego (odwrócona wieża nie jest hetmanem);
  • nie manipulujemy zegarem w czasie gry;
  • sprawdzamy ustawienie figur i zegara na początku partii;
  • nie rozmawiamy w czasie partii (kibice również!);
  • nie wolno kibicom informować o przekroczonym czasie zawodnika(o tym może przypomnę na początku);
  • po zakończonej partii ustawiamy figury i zegar (zwyczajowo robi to przegrany);
  • zwycięzca zgłasza wynik sędziemu (operatorowi programu CA), najlepiej sprawdzając poprawne wprowadzenie wyniku;
  • w przypadku remisu, wynik zgłasza grający białymi ale mogą obaj zawodnicy;
  • zasadniczo telefony powinny być wyłączone;
(jeśli o czymś zapomniałem proszę dopisać w komentarzach)


Skrócone przepisy   gry dla partii szybkich
                 Punktacja zasadnicza
Suma zdobytych punktów z gry:    
  • zwycięstwo      1       3 pkt.
  • remis                0,5     1 pkt.
  • przegrana        0        pkt.
                  Punktacja pomocnicza indywidualna
(stosowana w przypadku równej ilości  punktów zdobytych z gry)
  1. Liczba zwycięstw!
  2. Wartościowanie średnie Buchholtza  (bez skrajnych).
  3. Wartościowanie pełne  Buchholtza.
  4. Progres –sumowanie tabeli postępów.
  5. Wynik bezpośredniej partii.
  6. Uzyskany rezultat rankingowy.
  7. Losowanie.
                 Bonifikaty czasowe  ( dla reklamującego zawodnika)
1.    Po pierwszym i drugim przypadku wykonania posunięcia nieprawidłowego
        - 2 minuty.
2 .   Odrzucenie żądania remisu  - 2 minuty bonifikaty dla partnera zawodnika   
       reklamującego  i minus 50%  czasu u partnera ale maksymalnie 3 minuty. 
3.    Odroczenie decyzji remisowej  - 2 minuty.     
4.    Uderzanie w zegar ( nie przełączanie zegara palcem) – 2 minuty.     
5.    Przeszkadzanie zawodnikom w grze – 2 minuty.
                  Orzeczenie przegranej
1.   Po trzecim przypadku przełączania zegara drugą ręką.
2.   Po trzecim przypadku wykonania ruchu nie wpierw dotkniętą bierką.
3.   Po trzecim przypadku wykonania posunięcie nieprawidłowego.
4.   Ustawianie wskazań  zegara podczas gry.
----
                 Sędzia 

Interwencja sędziego podczas trwania rundy odbywa się wyłącznie na żądanie zawodnika, który zatrzymuje zegar i wzywa sędziego.
Sędzia może wkroczyć z urzędu w przypadku:
    1/ stwierdzenia upływu czasu  przeznaczonego na rundę,
    2/ przeszkadzania w grze innym zawodnikom,
    3/ uderzania w zegar ( nie przełączanie zegara palcem! ).
Przestrzeganie podanych zasad ułatwi  sprawny przebieg turnieju! 
===============
APEL do sędziów!
W turnieju PITS będzie jeden sędzia (Jacek Haja) oraz młody człowiek przy komputerze wprowadzający wyniki. Bardzo proszę wszystkich sędziów a nawet doświadczonych zawodników o aktywną pomoc w sędziowaniu. Często młodzi zawodnicy zgłaszają np. nieprawidłowe posunięcie przeciwnika (mniej doświadczonego) a przy tej liczbie zawodników i dwóch salach gry mogę mieć kłopot z szybkim dotarciem dlatego w takich przypadkach nie będę miał pretensji za interwencję a wręcz będę wdzięczny za wyręczenie mnie!